KAYIN KLASIK PARKE

 KAYIN ; KAYIN PARKE

Avrupa’ da meşe ile beraber son derece yaygın olarak bulunan, ticari öneme sahip bir ağaçtır. Kayın Avrupa’da gerek sertlik gerek aşınma direnci ile beraber mükemmel bükülme ve mukavemet özellikleri bakımından marangozların en çok tercih ettiği ağaçtır.

Fiyat-performans yetenekleri birleştirildiğinde neden en çok tercih edilen ağaçlar arasında olduğu kolaylıkla anlaşılır. Toprak koşullarına bağlı olarak, Avrupa Kayını çok büyük boyutlara ulaşabilir, ve geniş, uzun kereste kullanımı için yaygın olarak kullanılabilir.

 Kayın bazen pembe veya kahverengi renk tonu ile beraber aslında çoğunlukla tipik bir soluk krem rengidir. Kaplama rengi biraz daha koyu olma eğilimindedir. Kaplamada, altına çalan sarı rengi vermesi amaçlanıyorsa, dilimlenmesi sırasında buharlama yapılması gerekmektedir. Dilimlenmeye hazırlanan çeyrek kesilmiş parçalarda gümüşi lekeler var ise hazırlanan kaplama yüzeyi son derece düz olma eğilimindedir.

Gözenek  Kayın orta ölçekte büyüklük gösteren, gözenekli bir dokusu vardır. Kayın zamanla doğal, ılımlı bir görünüm sergileme eğilimindedir.


Dayanıklılık: Kayın diğer ağaç türleri ile karşılaştırıldığında az dayanıklı ve uygun koşullarda işlem görmediği zaman kolay bozulabilir kabul edilir, haşereye karşı çok iyi kurutulmuş olmalıdır. İşlenebilirlik: Kayın işleme anlamında mükemmel sonuçlar veren bir ağaçtır.

 S


on derece yaygın olması, makine ve elde kolayca işlenebilmesi, iyi yapışma özelliği ve temiz finişi gibi nedenlerden ötürü ideal fiyat aralıklarında ve yaygın olarak kullanılır. Kayın, büyük ölçekli döşemelerde ve yüksek montanlı işlerde kullanılmadan önce, yerin stabilizesi ve alanın kullanım süresi ve yoğunluğuna bağlı optimum fayda bağlamında iyi fizibilite edilmelidir.